poniedziałek, 23 lipca 2012

O WISEŁCE

Wisełka, położona zaledwie 10 km od Międzyzdrojów i Wolina 16km, ma zupełnie odmienny charakter. Nie jest to wielki kurort lecz mała miejscowość położona wśród sosnowych lasów na obrzeżu Wolińskiego Parku Narodowego. To świetne miejsce dla osób, które chciałyby po prostu odpocząć, wybrać się na grzyby lub powędkować w jeziorze. W Wisełce nie ma żadnego punktu informacji turystycznej, ani biura podróży. O wszystko najlepiej pytać samych mieszkańców. Pod względem administracyjnym Wisełka podlega pod Wolin.

Plaża Rozciąga się około 1,5 km na północ. Droga prowadzi przez las bukowo-dębowy, sosnowy zagajnik i wydmy. Na dzikiej niezbyt szerokiej plaży o drobnym czystym piasku nie ma mola. 
Piękna plaża leży u stop klifu, który u szczytu porasta stary las. Dla leniwych i mających problem z chodzeniem, Wisełka może być nie najlepszym miejscem na wypoczynek. Plaże od miejscowości dzieli 1200m!

WOPR

Plaża

Zejście na plażę


Jeziora.
-Jezioro Wisełka o powierzchni 20 ha otoczone jest lasem i polami, ma piaszczyste łatwo dostępne brzegi, nad którym można wypożyczyć łódkę, żaglówkę lub rowery wodne. Dojść do niego można skręcając za restauracją w prawo w ulicę Warnowską. Podobno najlepiej biorą tu szczupaki i okonie.
-Jezioro Zatorek to niewielkie jezioro zarybione różnymi gatunkami ryb słodkowodnych, gdzie można do woli wędkować. Oczywiście należy jednak pamiętać, aby wykupić pozwolenie w Polskim Związku Wędkarskim w Kołczewie.
-Jezioro Czajcze jest największym i najpiękniejszym jeziorem Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest nieopodal Wisełki, przy drodze prowadzącej do Warnowa. Posiada charakterystyczną linię brzegową, która swoim kształtem przypomina podkowę. W środek jeziora wbija się leśny półwysep, rozdzielający jezioro na dwie części. W średniowieczu (XIV wiek) był umocnioną wyspą, miejscem schronienia dla mieszkańców okolicznych osad. Dziś znajdują się tu jedynie pozostałości obwarowań tego wczesnośredniowiecznego grodziska. Jezioro Czajcze należy do grupy jezior warnowskich. Powierzchnia lustra wody wynosi 77,64 ha

Pole golfowe w Kołczewie.
Klub Golfowy Amber Baltic to 27-dołkowy kompleks golfowy. Przystosowany do wymogów zawodowych i amatorskich turniejów golfowych. Amber Baltic Golf Club został założony w 1993 roku i obecnie zrzesza ponad 260 członków.

Latarnia "Kikut".
Dużą atrakcją Wisełki jest Latarnia morska "Kikut”, która jest położona na trasie czerwonego szlaku turystycznego. Wybudowana w 1960 roku na fundamentach dawnej wieży widokowej.  W pełni zautomatyzowana, wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich.  W pobliżu latarni znajduje się rezerwat  ścisły im dr. S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym. 

Wydrzy Głaz.
Nieopodal półwyspu Jeziora Czajcze, tuż nad samą wodą, znajduje się olbrzymi polodowcowy głaz zwany „Wydrzym Głazem”. Przyniesiony został przez lodowiec z terenów obecnej Skandynawii, około 12 000 lat temu. Jego obwód wynosi 8,1 m, wysokość nad poziomem wody 1,1 m, ciężar około 26 ton. Jego nazwa wywodzi się od tego, iż w słoneczne dni wygrzewają się na nim żyjące tu wydry. Niektórzy dopatrują się w głazie kształtu głowy wydry. Jest to pomnik przyrody nieożywionej.

Szlak Czerwony.
Szlak czerwony zwany potocznie „szlakiem brzegiem Bałtyku”, liczy 19 km. Trasa szlaku jest dość długa, turysta jednak nie musi przejść jej całej. Jest możliwość skrócenia wędrówki omijając jej niektóre etapy.
Przebieg trasy:
Szlak czerwony wiedzie na plażę i
na latarnię Kikut
1. brama przy WPN, Kawcza Góra:1,50 km
2. plaża Międzyzdroje, plaża w Wisełce: 10,00 km
3. plaża Wisełka, latarnia morska Kikut: 3, 50 km
4. latarnia morska Kikut, Jez. Koprowo: 3, 50 km
5. Jezioro Koprowo, Kołczewo: 1,00 km
Trasa wędrówki rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów, od bramy dyrekcji WPN, skąd wychodzą zresztą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikami i puchaczami.

Woliński Park Narodowy stanowi niewątpliwie jedną z większych atrakcji turystycznych wyspy Wolin, utworzony w 1960 roku. Obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin (woj. zachodniopomorskie). Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Na terenie parku znajdują się: Centrum Edukacyjno-Muzelane, Zagroda Pokazowa Żubrów (ok. 1,5 km na wschód od Międzyzdrojów), 4 punkty widokowe, 3 miejsca postojowe oraz sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych (łącznie ok. 50 km).
Orzeł Bielik

Żubr

Dzik

Wszystkie fotografie zawartę w tym blogu są autorstwa Ingi Igiel. Powielanie, kopiowanie, modyfikowanie, edytowanie, publikowanie, przekazywanie lub przesyłanie bez pisemnej zgody ZABRONIONE! CZYNIĄC TAK, ŁAMIESZ PRAWO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz